Reklamlar

Mudra Ne Demektir?

Hazırlayan: Sinem Yılmaz Tüzün

Mudra kelimesi ‘mud’ kökünden türemiştir. Mud ‘memnun olmak, zevk almak’ anlamına gelirken, kelime olarak Mudra, tanrıları memnun ettiği (muda) ve zihni ortadan kaldırdığı için (drava) bu şekilde isimlendirilmiştir.

Mudra kelimesi aynı zamanda ‘mühür’ anlamına da gelir ve Tantrik bağlamda bu anlamıyla kullanılır. El hareketleri (veya Hatha Yoga’da beden hareketleri) bedeni mühürler, böylelikle enerji bedende kontrol edilebilir. Mudralar aynı zamanda ruh halimizi de temsil eder. Bedenindeki enerjilere biraz hassas olan biri ellerinin pozisyonunu değiştirmenin içinde bulunulan ruh haline etkisini kolayca fark edebilir. Biraz tecrübe ile her bir mudra ile bağlantılı olan farklı ruh halleri net olarak ayırt edilebilir. El ve parmakların duruşları ile (bükerek, çaprazlayarak uzatarak ya da bir parmak ile diğerine dokunarak) bedenimize ve zihnimize tesir edebiliriz.

Toplamda – Hinduların kutsal sayısı olan – 108 mudranın varlığından bahsedilirken Nirvana Tantra’ya göre yaygın olarak kullanılan mudra sayısı 55’tir. Mudraların temelinin Tantrik ritüellere dayandığı bilinmektedir. En sık kullanılan Tantrik el mudrası meditasyonda kullanılan Jnana mudra’dır: ‘bilgelik mühürü’dür.

mudraTantrizm terapötik mudraları da kullanır. Bu mudralar bedenin makro kozmik hakikatleri aynaladığı prensibine dayanır. Bu, şu anlama gelir: ‘Hastalıklar bedendeki 5 elementin (toprak, su, hava, ateş ve boşluk) dengesinin bozulmasından kaynaklanır.’

Mudra

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: