Reklamlar

ÇEVRİLME POZLARINI PRATİĞİNİZE EKLEMENİN 5 ÖNEMLİ NEDENİ

Hazırlayan: Yeşim Tugay Demir

Çevrilmeler, genellikle omuzların omurga boyunca aynı hat üzerinde dönerek kalçaların aksi yönde hareketini içeren pozları kapsar. Vücudun üst, orta ve alt kısmını hedefleyen çeşitli çevrilme pozları vardır. Hepsinin kendine özgü sağlığa iyi gelen tarafları vardır. İşte yoga pratiklerinize çevrilmeleri eklemenizin 5 önemli nedeni.

1. Sindirim Fonksiyonlarını Düzenler

IMG_7554Bir çevrilme pozunun içindeyken, sindirim organlarını sıkıştırıyor -baskı altına alıyor olacaksınız. Bu durum organlardaki kan dolaşımını engeller. Çevrilmeden çıktığınızda, taze kan sindirim organlarınıza hücum ederek ya da başka deyişle taze kan akışı beraberinde taze oksijen ve taze besin maddelerini de beraberinde getirir. Çevrilmeler sindirim organlarındaki kan akışını hızlandırır, bu da onların fonksiyonlarını yerine getirebilme becerisini arttıracaktır.

2. DetoksIMG_7644

Yukarıda da anlatıldığı gibi, çevrilme pozu içindeyken sindirim organlarının ihtiyaç duyduğu kan akışı kesilir, pozdan çıkıldığında abdominal organlara kan akışı tekrar başlar. Kan akışı tekrar başladığında, organlara gelen taze kan, hücrelerde oluşan atıklardan temizlenmesine yardımcı olur. Organlarda artan kan sirkülasyonu, hücrelerde oluşan zararlı atıkların atılmasına sebep olur. Buradaki yerleşmiş yabancı maddelerin atılmasını sağlarken çevrilme esnasındaki sıkışmayla sindirim kanalı boyunca oluşmuş gazlardan da kurtulabilirsiniz.

3. Omurganın Olağan Hareket Kabiliyetini Korur

Omurgayı çevreleyen kaslar ve dokular zamanla sertleşir, hareket kabiliyetinizi azaltarak ağrıya, rahatsızlıklara sebep olur; bu da gerçekten yaşam kalitenizi düşürür. Çevrilme pozlarını yoga pratiğinize eklediğinizde, omurga kaslarınız dolayısı ile siz de daha kolay hareket eder hale gelirsiniz.

4. Sırt Ağrılarınızı Azaltır

IMG_7551Günlük rutinde, ofiste bilgisayarın önünde saatlerce çalışırken, araba kullanırken ya da sandalyede otururken sırt yeterince desteklenmediğinden, omuzları öne doğru düşürerek dururuz. Bu alışkanlık sırtınızın ağrımasına sebep olur. Çevrilmeler, sırt kaslarımızı esneterek ve güçlendirerek günlük alışkanlıklardan kaynaklanan sırt ağrılarından da kurtulmayı sağlar.

5. Stresi Azaltır

Anksiyete veya stres altındaysanız, çevrilmeler sizin için deyim yerindeyse biçilmiş kaftandır. Bu pozlar, sırtınızı, omuzlarınızı ve göğsünüzü açmanıza yardımcı olur. Bu da anksiyete ve strese sebep olan hislerinizin azalmasına yol açar. Çevrilirken, vücudunuzda depolanan gerginlik serbest kalırken zihinsel durumunuz pozitif olarak etkilenir. Eğer ritmik, yavaş nefesi de çevrilmenize eklerseniz, elde edeceğiniz yarar da ikiye katlanacaktır.

Kaynak: doyouyoga.com

 

yogablog

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: