Reklamlar

Asanalar

Yoganın fiziksel pratiklerinde tecrübe ettiğimiz duruşların hepsi birer Asana’dır.

Asanalar isimlerini genelde doğadan alırlar. Zamanında bilge kişiler doğayı, doğadaki canlıları incelemişler ve onları taklit etmeye başlamışlar. Yaptıkları pozlara, duruşlara da o canlının ya da varlığın ismini vermişler. Bu yüzden asanaların isimleri inek pozu, kedi pozu, köpek pozu gibi hayvan isimleriyle ya da dağ pozu, ağaç pozu gibi doğadan isimlerle anılır.

Asanaların bizi yoganın sipirütüel dünyasına yaklaştırmada rolü büyüktür. Çünkü fiziksel yoga pratikleri boyunca zihnin ve farkındalığın “o ana” ve yoga matına taşınmasına yardımcı olur. Geçmişle ilgili düşüncelerimizden, gelecek kaygılarımızdan, yaşadığımız sıkıntılardan bir saatlik pratik boyunca da olsa bizi uzaklaştırmayı başarır ve bizi “an’a” getirir.

Asanalar bedenin güçlenmesine de yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı bir bedene kavuşmanızı da sağlar. Eski bir atasözünün dediği gibi “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur”. Önce beden sağlam, güçlü olmalı ki zihin de güçlenebilsin. Çünkü bedenin yoga yolunda ideal bir araca dönüşebilmesi için sağlıklı olması gerekir. Pattabhi Jois’ya göre yoga asanalarını pratik eden bir beden aslan gibi güçlü ve hafif olur.

Yoga Asanalarına göz atmak için bkz.  A’dan Z’ye Yoga Asanaları

Asanaların ve yogada kullanılan Sanskrit kelimelerin anlamları için ayrıca bkz. Sanskrit Dili Sözlüğü

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: